مدل لباس,مدل لباس 2015,مدل لباس مجلسی,مدل لباس عروس,مدل لباس شب,مدل لباس کوتاه,مدل لباس مجلسی

مرکز دانلود جدیدترین ژورنال های روز دنیا

جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی استان قزوین

جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی استان قزوین

.

 قزوین مرکز استان قزوین و مهم ترین شهر این استان است. فاصله کم تا تهران و توسعه یافته بودن باعث گردیده طی سال های اخیر این شهر به یکی از قطب های منطقه تبدیل شود و در رده شهرهای مهم قرار گیرد. با اینکه در مورد وجه تسمیه قزوین گفته های زیادی وجود دارد اما احتمالا صحیح ترین آنها؛ وجه تسمیه ای است که علامه دهخدا آورده است. علامه می فرماید که قزوین از “گزو” به معنای پسته گرفته شده که نشان از مشهور بودن محصولات کشاورزی و از همه مهمتر پسته آن در گذشته دارد.

برج دوگانه شمیران

جاذبه های گردشگری قزوین

جاذبه های گردشگری قزوین

.

.

قلعه الموت

یکی از قلعه های منحصر به فرد تاریخی در ایران، در شمال شرقی روستای گازرخان و بر فراز صخره ای به ارتفاع ۲۱۶۳ متر از سطح دریا، یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایران، که در استان قزوین، بخش رودبار الموت قرار دارد.

.

قلعه الموت

قلعه الموت

.

.

مسجد و مدرسه حیدریه قزوین

.

مسجد حیدریه قزوین به عنوان یکی از شاخص ترین مساجد باقیمانده از عصر سلجوقیان در ایران، در نزدیکی مرکز شهر قزوین، سبزه میدان، تقاطع خیابان خیام و در کوچه باریکی موسوم به گذر بلاغی، در محله پنبه ریسه واقع شده و پیرامون آن مدرسه ای پسرانه قرار دارد.

.

.

مسجد و مدرسه حیدریه قزوین

مسجد و مدرسه حیدریه قزوین

.

.

دریاچه اوان

.

درياچه زيباي اوان در نيمه شمالي الموت، در دامنه كوه خشچال، در فاصله ۷۵ كيلومتري و در ميان چهار روستاي اوان، وربن، زواردشت و زرآباد شهر قزوين قرار دارد. اين درياچه كه بيش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و هشتصد متري از سطح دريا واقع شده‌است. طول آن در طويل‌ترين قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر مي‌باشد.

.

دریاچه اوان

دریاچه اوان

.

.

چهل ستونی قزوین

عبارت چهلستون براي بيشتر ما با نام اصفهان تداعي مي شود اما شايد برايتان جالب باشد اگر بدانيد قزوين هم يك چهلستون  معروف و ماندگار دارد كه از دوران صفويان تا به حال يكي از بناهاي ديدني اين شهر بوده است. عمارت باشكوهي كه به كلاه فرنگي هم معروف است و در وسط باغ بزرگي قرار گرفته است. چهلستون قزوين تنها كوشك باقي مانده از مجموعه كاخ‌هاي سلطنتي روزگار شاه طهماسب به حساب مي‌آيد.

.

چهل ستون

چهل ستون

.

.

 

آب انبار سردار

آب انبار سردار در سال 1227 ه. ق. به وسیله حسین خان و حسن خان سردار، در کم آب ترین محله شهر قزوین ساخته شده و بزرگترین آب انبار تک گنبدی ایران شناخته می شود. یکی دیگر از ویژگی های این آب انبار، سردر رفیع با قوس جناقی است که در طرفین آن دو طاق نما در سه طبقه قرار گرفته است.

 .

آب انبار سردار

آب انبار سردار

 .

.

کلیسای ارامنه

ساختمان کلیسای فعلی ارامنه که “هرپسیمه مقدس” خوانده می شود در پی گسترش حضور آنان در قزوین و کوچک بودن کلیسای قبلی در سال 1315 خورشیدی با همت “کشیش هارپتون درمیسروپیان” در زمینه موقوقه ای توسط “هوانس پارسقیان” ساخته شده و دارای نمازخانه، سالن اجتماعات و یک مدرسه است. این کلیسا در خیابان طالقانی قرار دارد و در دیگر آن بر خیابان خیام باز می شود. ساختمان کلیسا بنایی آجری است که طرحی مبتنی بر محورهای چلیپایی دارد و فضای اصلی آن مستطیلی است که چهار ستون رفیع در داخل آن برآورده اند. محراب کلیسا در ضلع شرقی قرار گرفته و برج ناقوس در جانب غربی واقع شده است.
علاوه بر مراسم عمومی مربوط به ارامنه، این کلیسا همه ساله میزبان آیین مخصوص ارتحال و معراج حضرت مریم مقدس است که همزمان با عید تبرک انگور در ماه آگوست (مردادماه) برگزار می شود و انجمن های فرهنگی ارمنی به زیارت این کلیسا می آیند. در این روز ابتدا مراسم بادراک یا آیین رسمی کلیسایی به مناسبت جشن تحول حضرت مریم انجام می پذیرد؛ سپس آیاتی از انجیل تلاوت می گردد و سرودهای خاص درباره اعطای مواهب الهی به بشر خوانده می شود و پس از آن انگور تبرک شده را در میان مردم توزیع می نمایند.

.

کلیسای ارامنه قزوین

کلیسای ارامنه قزوین

.

.

برج پاراجین

این برج در چهار کیلومتری شمال قزوین و بر ارتفاعات رودخانه ارنزک، بر روی سکویی هشت ضلعی که حدود یک متر از زمین ارتفاع دارد بنا گردیده است. رج اول سنگی چین سکو با کمک سنگ های صاف و تراش دار چهارگوش و بقیه از سنگ لاشه ساخته شده است. نمای اصلی برج، مدور است که بر گرداگرد آن هشت نیم ستون مدور با فواصل معین اضافه گشته است. ارتفاع برج 17 متر است و نیم ستون ها تا نیمه ارتفاع برج ادامه دارند. این برج از آثار معماری قرن چهارم یا پنجم هجری قمری است.

.

برج پاراجین

برج پاراجین

.

.

برج های دوگانه شمیران

دو برج آرامگاهی سنگی که از معماری همانندی برخوردارند در غرب قلعه تاریخی شمیران بنا شده اند که آرامگاه کوچک و بزرگ و قلعه ساسان نامیده می شوند. برج کوچک به قلعه نزدیکتر است و بر روی تپه منفرد کم ارتفاعی قرار دارد. طول اضلاع هشت گانه این برج از بیرون کمی بیش از 3 متر و از داخل نزدیک دو متر است که تا زیر سقف با سنگ لاشه و قلوه ساخته شده و نمای خارجی آنرا با گچ پوشانده اند.
آرامگاه بزرگ (قلعه ساسان) نیز برجی هشت ضلعی است که در قسمت دور تا دور پایین آن دیواری به ارتفاع دو متر بنا شده که بر روی پایه مزبور ستون های سنگی بر آورده اند که تا ارتفاع یک متر به شکل چهار بر و از آن به بعد به شکل مدور تا زیر گنبد ادامه یافته است. این برج دارای پنجره ای در جانب شرق و یک ورودی به سردری رفیع و باشکوه در سمت جنوب است.

.

.

برج دوگانه شمیران

برج دوگانه شمیران

 

.

.


مرکز دانلود جدیدترین ژورنال های روز دنیاارسال نظرما را در گوگل محبوب کنید.